Dublin Uçağı Türkiye Üzerinde Türbülansa Girdi

Dublin Havalimanı Otoritesi (DAA) tarafından yapılan açıklamaya göre Qatar Airways’in Doha’dan kalkan QR107 sefer sayılı uçağı saat 13.00’te önce Dublin Havalimanı’na planlandığı gibi güvenli bir şekilde iniş yaptı.

Açıklamada uçağın “Türkiye üzerindeyken türbülans yaşadığı” belirtildi.

Polis ve itfaiye de dâhil olmak üzere acil durum hizmetleri uçağı inişte karşıladı.

DAA, “Dublin Havalimanı ekibi yolculara ve havayolu personeline yerde tam destek sağlamaya devam ediyor” diye ekledi.

Olay, 73 yaşındaki bir İngiliz’in Salı günü Londra’dan Singapur’a yaptığı uçuş sırasında şiddetli türbülans nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından geldi.

Singapur Havayolları uçağı üç dakika içinde 1.800 metreye düşmüş ve bir mürettebatla birlikte 53 yolcu daha yaralanmıştı.

Uçaktaki pilotlar Tayland’a acil iniş talebinde bulundu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TÜRBÜLANS RİSKİNİ ARTIRIYOR

Uçuş ekipleri genellikle kötü hava koşullarını ve sert havayı önceden tahmin edebildiklerinden ve ayrıca bu etkilerle başa çıkmak için eğitildiklerinden, türbülanstan kaynaklanan ölümler ve ciddi yaralanmalar genellikle çok nadirdir.

Ancak iklim değişikliği türbülansı daha da kötüleştiriyor.

Geçen yıl İngiltere’deki Reading Üniversitesi meteoroloji uzmanları tarafından yapılan bir araştırma, iklim değişikliği nedeniyle gökyüzünün kırk yıl öncesine göre yüzde 55’e kadar daha engebeli olduğunu ortaya koydu.

Karbondioksit emisyonlarından kaynaklanan daha sıcak hava, jet akımındaki hava akımlarını değiştirerek Kuzey Atlantik’te ve küresel olarak açık hava türbülansını şiddetlendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x